JAK BĘDZIEMY BUDOWAĆ?

OBSZARY PRACY

CEL I EFEKT TWOJEJ PRACY

W trakcie pierwszego spotkania określisz swój cel – po co jesteś w programie oraz efekt – potrzeby i korzyści, które chcesz uzyskać dzięki programowi. Nieomal na każdym kolejnym spotkaniu będziemy do tego wracać i sprawdzać Twój postęp. W razie potrzeby zmienisz kurs… może się okazać, że chcesz jednak osiągnąć coś zupełnie innego, niż to, co na początku planowałaś/eś… Tak często bywa, gdy okrywamy prawdę, przestajemy się oszukiwać. Kolumb nie płynął do Ameryki, jednak ta okazała się jego skarbem.

BUDUJ NA ZASOBACH

Potrzebujesz wiedzy jakim prawnikiem chcesz być. Na pewno model „jestem od wszystkiego” na dłuższą metę nie zadziała. Odkryj swoje zasoby, cele, przekonania i wartości. Bez wiedzy na ich temat trudno cokolwiek w sposób trwały zbudować. Przecież nie chcesz działać wbrew sobie – nikt świadomie tego nie chce.

DZIAŁAJ W OPARCIU O PLAN

W jednej z firm, które obsługiwałem w biurze właścicieli wisiał szyld „Po pierwsze plan głupcze”. Gdy nie ma planu, nie ma podróży. Oczywiście plan w trakcie zmierzania do celu się zmienia, tak jak i pierwotny cel może ulec zmianie. Jednak bez planu trudno w ogóle wyjść z miejsca, w którym aktualnie się jest. A przecież chodzi o to, by budować nowe, na nowo, a nie tkwić w starym. 

PRZEKONANIA - WSPARCIE CZY HAMULEC?

Użyteczne przekonania wspierają, nieużyteczne hamują. Czy wiesz jakie masz przekonania i z którymi czas się pożegnać? Jeśli masz przekonanie „klient mi tyle nie zapłaci” to wcale nie oznacza, że ci tyle nie zapłaci. To oznacza tylko i wyłącznie, że tyle nie zażądasz. Z jakiego powodu sądzisz, że cena jest dla klienta na pierwszym miejscu? Chcesz zbadać ten temat?

WYOBRAŹNIA JEST CENNIEJSZA OD WIEDZY

Jeśli nie puścisz wodzy fantazji, to nie wymyślisz sobie takiego prawniczego życia, które da ci frajdę, fun i porządne zarobki. Potrzebujesz czasem pofantazjować, pomarzyć. Na pewno jako prawnik masz silnego krytyka wewnętrznego. On też jest potrzebny, jednak z nim daleko nie zajdziesz. Potrzebujesz go zrównoważyć figurami marzyciela i realisty. Tak robił Walt Disney i świetnie na tym wyszedł. Chcesz być jak Walt? 

SZCZĘŚCIE I FLOW

Czy potrafisz w prawniczej codzienności odnaleźć szczęście, dobrostan, być w poczuciu przepływu? A może żyjesz z przekonaniem, że ta praca musi być ciężka, obciążająca i nie może być inaczej? Możesz poszukać czegoś, co doda ci skrzydeł. Chcesz?

UWAŻNOŚĆ, SPOKÓJ, WYPOCZYNEK

Dobry prawnik, to wypoczęty prawnik. A wypoczywa ten, kto jest uważny – ma kontakt z sobą, swoim ciałem, potrzebami i doznaniami ciała, które sygnalizują „czas się zatrzymać, weź oddech, odpocznij”. Uważność + wypoczynek = spokój. Wchodzisz w to?

RELACJE

Nie ma sukcesów bez relacji. Gdzie się nie obejrzysz są relacje: wspólnik, klient, sąd, korporacja, wymiar sprawiedliwości jako taki. Jak dać konstruktywny feedback i zadbać o swoje potrzeby? Jak wziąć odpowiedzialność za relację? Jak wyznaczyć granicę? Potrzebujesz tego. Współcześnie sprzedaż nieomal każdej usługi opiera się na relacji. W prawniczym świecie relacja i zaufanie, które bierze się z autentyczności to klucz. Masz sposób na autentyczność?

REWIZJA KURSU

W każdej podróży należy sprawdzić, czy aby na pewno płynie się do celu oraz czy cel aby na pewno jest właściwy. W tym miejscu jest czas, na określenie jakie potrzeby są niezaspokojone, zakomunikowanie ich, aby podróż zakończyła się sukcesem. To miejsce by o siebie zadbać i jednocześnie sprawdzić swoją odwagę, pewność siebie, poczucie własnej wartości. 

WYCENA

Czas zająć się liczbami. Ile kosztuje rozwód, ile podział majątku, a ile obsługa spółki z o.o.? Ilu prawników, tyle sposobów wyceny i przekonań wokół tego, ile można zaśpiewać, ile klient jest gotów zapłacić? Czy masz chęć sprawdzić, jak to jest u innych, dowiedzieć się co możesz zrobić lepiej? Zbadajmy możliwości i elementy, które wpływają na wycenę… Umiesz się wycenić? Znasz swoją wartość?

CZAS NAUCZYĆ SIĘ LICZYĆ

Policzmy twoje potrzeby: prywatne i firmowe (biznesowe), dokonajmy rzetelnego określenia ile tak naprawdę potrzebujesz, by dobrze zarabiać, godziwie żyć, realizować marzenia. Przecież nie jesteś prawnikiem po to, by zarobić na koszty. Na pewno chcesz się bogacić, mieć jakąś marżę na swoich usługach, zbudować jakąś emeryturę – inną niż ta, którą oferuje ci państwo. Gdy poznasz stojące za potrzebami liczby, dowiesz się, ile kosztuje godzina twojej pracy i jakimi drogami możesz do niej dojść. Masz to policzone? 

KRYZYSY I ICH MOC

Kryzys to najbardziej unikana przez prawników sytuacja – tak twierdzą bliscy mi, inni doradcy prawników. Jednak odcinek podcastu „Toga bez wroga” o kryzysach znajduje się w TOP 3 najczęściej słuchanych odcinków. Musi być jakiś powód. Kryzys bierze się z zdeaktualizowanej strategii działania i jego częścią jest wyparcie, zaprzeczanie. Jeśli sobie nie radzisz w jakimkolwiek obszarze zawodowym i to wypierasz, jesteś w kryzysie. Czas dowiedzieć się, jak z kryzysu uczynić zasób i sposób na zmianę swojej prawniczej rzeczywistości. Jeśli nie zmienisz nic, nie wyjdziesz z kryzysu. Potrafisz znaleźć skarby w swoich kryzysach?

DYLEMATY I ROZDROŻA

W każdej podróży pojawia się czas trudnych wyborów, pomiędzy czymś, a czymś. Z jednej strony nie chcemy stracić tego co jest, co tak dobrze znamy, w czym czujemy się jak ryba w wodzie, a z drugiej wiemy, że nie zaprowadzi nas to tam, gdzie chcemy naprawdę być. Czas zbadać alternatywne rozwiązania prawniczej drogi rozwoju, dochodzenia do swojego modelu. Zbadasz wszystkie za i przeciw i poszukasz czegoś, co da ci optymalną drogę dojścia do swojej upragnionej rzeczywistości. Umiesz dobrze wybierać?

ZDEFINIUJ SIĘ

Wiesz czego chcesz, wiesz ile chcesz zarabiać, wiesz na czym ci zależy, już się nie oszukujesz. To dobry moment na zbudowanie twojego modelu funkcjonowania jako prawnika NA TWOICH ZASADACH. To, że Twoje koleżanki i koledzy nie biorą 400 zł netto, nie oznacza, że Ty nie możesz. Przecież są prawnicy, którzy biorą 400, 800, 1200. Złotych lub euro. Naprawdę sądzisz, że ty nie możesz sięgnąć po swoje? Czas na kluczowe decyzje i wdrożenie. Wiesz czego tak naprawdę chcesz?

CZAS TO PIENIĄDZ

To jak funkcjonujesz w czasie, wpływa na twoją efektywność, zarobki oraz poziom zmęczenia i napięcia. Ten kto mądrze zarządza sobą w czasie, może pracować 4 godziny dziennie merytorycznie, by zarobić wystarczająco dużo i czuć komfort życia. To czas w kursie, by spojrzeć na… czas, priorytety, timesheety i rozliczenia. Zarządzasz sobą w czasie?

BALANCE CZY WORK-LIFE BALANCE

Jeśli ciągle rąbiesz drwa, a nie ostrzysz siekiery, to twój wysiłek jest mało efektywny. Zadbanie o równowagę jest kluczem efektywności prawnika. Po 8 godzinach przed kompem możesz się czuć jak warzywo i raczej niewielki z ciebie pożytek – i w domu i w pracy. Czas stworzyć zrównoważony model. Jesteś zbalansowaną osobą?

TRWAŁA ZASOBNOŚĆ PRAWNIKA

Twój największy zasób jest w tobie. Z nim też potrzebujesz mieć kontakt. Jeśli będziesz lokować źródła swojego samopoczucia na zewnątrz (pieniądze, sukcesy, tytuły, osiągnięcia) twój bieg po więcej nigdy się nie skończy. Czas poszukać bogactwa również w sobie – ono nie wyklucza posiadania porządnej forsy i życia pełną gębą 🙂 Masz równowagę i stabilizację?

PODSUMOWANIE PROCESU

Ostatnie spotkanie to czas podsumowania i pożegnania. To również czas, aby wszystkie owoce kursu wdrożyć w życie. Kurs pokazuje drogę – twoją indywidualną drogę. Teraz czas, krok po kroku, uczynić z wszystkich odkryć nową rzeczywistość. Do dzieła 🙂 

Potrzebujesz Więcej konkretów?

SPRAWDŹ PROGRAM I HARMONOGRAM SPOTKAŃ 

PROGRAM JEST PROWADZONY W RAMACH DZIAŁALNOŚCI EDUKACYJNEJ FUNDACJI ALCHEMIA ZMIANY (DAWNIEJ AMBICJE.ORG) JAKO ODPŁATNA DZIAŁALNOŚĆ POŻYTKU PUBLICZNEGO TEJ FUNDACJI.
FUNDACJA NIE POSIADA STATUSU OPP.

opinie o pracy ADAMA

JAK TRANSFORMUJECIE

W PROGRAMACH

TOGA BEZ WROGA?

KONTAKT? Zapraszam!

Zostaw wiadomość lub zadzwoń.

Telefon

tel. +48 794 15 69 61

Email

kontakt (at) togabezwroga.pl

Adres

FUNDACJA ALCHEMIA ZMIANY
Marii Konopnickiej 14, 05-410 Józefów (k. Otwocka)

KRS 0000877751 (Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy
w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS), NIP 9512512759, REGON 387927381

RODO & Polityka Prywatności Fundacji Alchemia Zmiany, która prowadzi projekt "Toga bez wroga" i niniejszy serwis: https://alchemiazmiany.pl/cookie-policy/

Adam Sornek