Prawniku, wylicz stawkę!

Ta sama wiara, która ci pozwoliła uwierzyć, że możesz skończyć prawo, ta sama wiara, która była ci potrzebna, by uzyskać uprawnienia zawodowe, jest ci dziś potrzebna, by godziwie zarabiać. Kolejny raz, potrzebujesz tak samo mocno – i często wbrew temu, co mówią wszyscy wokoło – uwierzyć, że możesz… Że dasz radę! Że stać cię na więcej! I że na pewno są tacy, których stać na ciebie i twoje, dobrze wycenione, usługi!

Ta książka powstała, by cię wesprzeć!

Pracując na co dzień z prawniczkami i prawnikami odkryłem, że głównym hamulcowym ich rozwoju jest kasa, a właściwie źle wyliczone stawki. Za jaki temat nie zabralibyśmy się na sesjach, ostatecznie kończyło się na nieustającym kołowrotku i braku czasu na jakiekolwiek zmiany, marketingi i rozwój kancelarii. Aż odkryłem pewnego dnia, podczas pracy w programie grupowym, że chomikami w kołowrotku, cierpiącymi na brak czasu, pieniędzy i klientów są ci, którzy nie potrafią się godziwie wycenić. Nikt, nigdy nie nauczył nas, jak się wyceniać, jak wyliczać swoją stawkę bazową, jak ustalić budżet, aby zarówno kancelaria, jak i budżet domowy się „spinały”.

Pracujesz nie tylko po to, by pokrywać koszty, ale również po to, by się bogacić i zapewnić sobie, za parę lub paręnaście lat, godziwą emeryturę lub majątek generujący pasywne przychody. Jesteśmy bardzo niedoszacowaną branżą, na bardzo niedoszacowanym rynku. Jesteśmy tanią siłą roboczą w cywilizowanej części Europy. Daleko nam do branży lekarskiej, która na poziomie wyceny i finansów ma się kilkukrotnie lepiej. Daleko nam też do Niemców, czy Brytyjczyków, gdzie stawki są kilkukrotnie, a czasem kilkunastokrotnie wyższe.

Czas odrobić lekcje na temat przekonań dotyczących pieniędzy i podstawowych działań matematycznych, które są potrzebne, by wyliczyć godziwą i adekwatną stawkę za usługę prawną – wynagrodzenie adwokata, radcy prawnego, rzecznika patentowego, doradcy restrukturyzacyjnego, czy doradcy podatkowego. Chcę abyś miał(a) czas, pieniądze i energię. Wszystko naraz. Z takiego miejsca, możesz budować swoją trwałą zasobność, dobrostan prawniczki. Potrzebujesz – moim zdaniem – dobrze zarabiać, w optymalnie krótkim czasie pracy, aby mieć czas i energię, na inne aktywności, takie jak odpoczynek, rodzinę, rozwój wewnętrzny, kulturalny, duchowy itd.

Gdy już to zrobisz – policzysz stawkę, z wykorzystaniem otrzymanego wraz z e-bookiem kalkulatora – rozprawię się z wszystkimi twoimi przekonaniami, które próbują ci powiedzieć, że to za dużo, że to się nie uda, że nie jesteś tyle wart albo musisz się jeszcze wiele nauczyć…

Najbardziej niedorzeczną rzeczą, jaką można zrobić, to podjąć się próby przekonania prawników – powszechnie przecież uważanych, za świetnie zarabiających – do tego, żeby zaczęli się cenić. Rzecz to do tego stopnia absurdalna, że żaden samorząd, przez dziesięciolecia, nie podjął się tego wysiłku. Jak się okazuje, rzeczy z pozoru głupie, mogą być najbardziej potrzebne. Zwłaszcza, gdy nie chodzi, ani o boga, ani o honor, ani o ojczyznę… a wyłącznie o rzeczy tak trywialne i przyziemne, jak poczucie wartości, godność i matematyka!

zawartość…

^

E-book w PDF

458 stron, 16 rozdziałów.

^

Arkusz wyliczenia stawki

Policz swój biznes prawny w MS Excel lub Google Docs.

^

Komiksy...

Miłe przerywniki w trakcie lektury 🙂

^

Praca z przekonaniami

Przestań podcinać sobie skrzydła!

^

Marża i twoja unikatowa wartość

…czyli za co należy ci się porządna stawka i jak policzyć to, że chcesz się bogacić.

^

Drogi dotarcia do stawki

Marka osobista? Produkty cyfrowe? Rozwój zespołu? Usługi uproduktowione?
A może wszystko naraz?

^

Kasa z fajną pracę

Poszukaj unikatowości, specjalizacji i flow… Wyróżnij się!

^

Błędy, które popełniają nieomal wszyscy

Przestań robić innym lepiej, niż sobie!

^

Droga ewolucji stawki za usługę prawną

Od ryczałtu „z czapy” do wyceny opartej na wartości.

^

Modele wyceny i rozliczenia

Sposoby rozliczenia klienta, różne drogi wyceny by dotrzeć do dobrych pieniędzy.

^

Analityka

Licz nie tylko pieniądze, ale również zaangażowanie i inne parametry.

^

Wycena oparta na wartości

O nowym paradygmacie i jego założeniach.

^

Kontrakt i relacja z klientem

Kolejny klucz, bez którego nie zarobisz dobrych pieniędzy.

^

Idziemy po podwyżkę!

Urzeczywistnij wyliczoną stawkę u swoich klientów!

^

Prawnik dobrze zdefiniowany...

Układaj nie tylko pieniądze, ale całą swoją rzeczywistość.

...i wiele innych

Zajrzyj do fragmentu książki TUTAJ!

Rozdział 2

[…] Jeśli patron nauczył Bogdana, że za sprawę bierze się z góry, to Bogdan bierze, całe wynagrodzenie za sprawę, z góry. Gdyż tak nauczył go, a w zasadzie pokazał mu, patron. Jeśli patron nauczył Bogdana, że na każde pismo przeciwnika, należy odpowiedzieć repliką, to Bogdan pisze pisma, bez względu na to, czy są potrzebne, czy nie i bez względu na to, czy za każde dodatkowe pismo klient płaci. Tak nauczył go patron tzn. tak robił i tak pokazywał. Jeśli patron Bogdana, nigdy nie liczył swojego zaangażowania w sprawę, bo przecież wziął z góry ryczałt i nie ma już sensu czegokolwiek liczyć – co i po co, miałby rzekomo liczyć – to Bogdan nie sprawdza, czy w sprawie, za którą wziął 10 tys. zł jego zaangażowanie wyniosło 10, czy 60 godzin, a tym samym, czy za godzinę swojej pracy zarobił 1000 zł, czy odrobinę ponad 166 zł. Tak nauczył go patron. Z tym się nie dyskutuje. Tak jest.

ROZDZIAŁÓW

STRON

… tę książkę się czyta bardzo dobrze, jest dosadna, operuje obrazowymi przykładami, układa wszystko i pokazuje mnóstwo codziennych błędów w prawniczej robocie.

Kancelaria nie ma innych pieniędzy, niż pieniądze swoich klientów! Prawniczka, czy prawnik w kancelarii, również nie ma innych pieniędzy, niż pieniądze swoich klientów. Co do zasady...

Adam Sornek, fragment „Prawniku, wylicz stawkę!”

Ustalanie cen jest najgorzej zarządzanym ze wszystkich obszarów marketingu. Sposób ustalania cen jest często mieszanką voodoo i bingo

Marka Ritson

...gdy usuniesz ze swoich wyliczeń marżę, uzyskasz swoją najniższą stawkę bazową, za godzinę pracy. Gdy usuniesz z wyliczeń czas przeznaczony na urlopy i przerwy w pracy, w tym choroby i niedyspozycje, otrzymasz najniższą stawkę, za bycie sztuczną inteligencją, w świecie prawników, która pozoruje, że jest istotą biologiczną, posiadającą potrzebę odpoczynku i regeneracji. Inaczej mówiąc, zaprzeczysz swojemu człowieczeństwu.

Adam Sornek, „Prawniku, wylicz stawkę!”

o autorze

^

adwokat czynny zawodowo w latach 2010-2019, aktualnie, niewykonujący zawodu

^

autor podcastu "Toga bez wroga"

^

certyfikowany coach i mentor biznesowy (kognitywny), Business Coach Professional Certificate awarded the EQA conferred by the EMCC Practitioner Level

^

pracował jako prawnik, manager, przedsiębiorca, wspólnik zarządzający kancelarią prawną (od 2003 r.)

^

prelegent na Legal Market Day 2024 (poczucie własnej wartości i jego wpływ na sukces kancelarii)

^

prezes zarządu Fundacji Alchemia Zmiany, autor projektu "Toga bez wroga"

^

współautor podcastu "Prawo do emocji" (podcast Jacka Stanisławskiego "Marketing Prawniczy w praktyce”)

^

autor cyklu "Prawnik dobrze zdefiniowany" na łamach Magazynu Prawniczego.

ZAPISZ SIĘ...

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na temat działalności edukacyjno-rozwojowej Toga bez wroga, książki "Prawniku, wylicz stawkę!", akcji promocyjnych, obniżek cen, kodów rabatowych, a także dostać sygnał o aktualizacji arkusza wyliczenia stawki lub publikacji e-booka w formacie ePub, audiobooka lub przymiarki do wydania papierowego, koniecznie zapisz się do newslettera...